رفتن به محتوای اصلی

چگونه درست صحبت کنیم؟

حتما برای شما پیش اومده که وقتی در طول روز صحبت میکنید دچار گلو درد شوید و احساس خفگی به شما دست بده. در این مقاله قصد داریم چند نکته مهم راجع به چگونه درست صحبت کردن را برای شما بیان کنیم تا از صحبت کردن لذت ببرید.

نکته اول: همیشه برای صحبت کردن باید نفس گیری خوبی داشته باشیم. یعنی شمرده شمرده صحبت کنیم و بین جملات کوتاه نفس بگیریم تا به تارهای صوتی فشار وارد نشود. هوا برای تارهای صوتی مثل سوخت برای ماشین است. آیا میتوان یک مسیر طولانی را بدون سوخت گیری در بین راه پیمود؟ مسلما خیر. پس برای صحبت کردن نیز باید حتما بین جملات نفس گیری داشته باشیم تا به تارهای صوتی فشار نیاید و بتوان با آرامش صحبت خود را پیش ببریم.

نکته دوم: هیچوقت پچ پچ نکنید! آیا میدانستید در پچ پچ کردن چه اتفاقی میوفتد؟ در پچ پچ کردن تارهای صوتی از هم باز میشوند و به اصطلاح صدا هوادار میشود. به صدای هوادار ، فالستو یا فـُسه نیز میگویند. در صدای فالستو تارهای صوتی زیپ نمیشوند و کامپرشن (Compression) مورد نیاز را تولید نمیکنند بخاطر همین هوای زیادی از تارهای صوتی عبور کرده و صدا هوادار به گوش میرسد.

نکته سوم: بذون هوا صحبت نکنید.این حالت تا حدودی بر عکس حالت قبل است و با نکته اول رابطه مستقیمی دارد. اگر شما هنگام صحبت کردن جریان هوا را خیلی کم کنید صدا را خفه کرده اید. فکر کنم این مثال خوبی برای شما باشد. اگر شما روی آتشی پتو بیندازید و مانع رسیدن هوا به آتش شوید آن خاموش میشود. برای تارهای صوتی نیز همین اتفاق میوفتد. اگر شما مانع رسیدن جریان هوای طبیعی به تارهای صوتی شوید آن ها خسته، نا توان و ملتهب میشوند.

نکته چهارم: داد و فریاد نزنید! در این حالت تارهای صوتی کامپرشن بیش از اندازه ای را تولید کرده و همزمان هوای زیادی را نیز به سمت آنها هدایت میکنید. اگر برای بسته شدن درب اتاق خود آن را محکم به روی هم بکوبید چه اتفاقی می افتد؟ حالا فرض کنید تارهای صوتی خود را با کامپرش بسیار بالا و همچنین فشار هوای زیاد به ارتعاش در بیاورید.آیا آسیب نمیبینند؟ پس با کمی اندیشیدن به این موضوع متوجه میشویم که تمام اساتیدی که به هنرجویان خود میگویند ” برو تو کوه و داد بزن تا صدات باز شه ” سخت در اشتباهند.

نکته پنجم: از فارنجیل برای صحبت کردن استفاده کنید. برای اینکه بدانید فارنجیل چیست میتوانید اینجا کلیک کنید تا مقاله مربوط به آن را مطالعه بفرمائید. اما برای اینکه خلاصه ای از این مطلب به شما بگویم کافیست که هنگام صحبت کردن توجه کنید که صدای شما هم از بینی و هم دهان شما خارج شود. اشتباه نکنید فارنجیل یک صدای تو دماغی نیست بلکه صدایی بسیار زیبا ، پر طنین ، بدون فشار و رسا است. حال اگر باز هم متوجه نشدید چگونه درست صحبت کنید میتوانید با ما در ارتباط باشید.

برای این نوشته 2 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا