رفتن به محتوای اصلی

سلفژ چیست؟

سلفژ یعنی خواندن مجموعه ‌ای از نت‌ ها به صورت پی ‌در پی و پشت ‌سر هم، با رعایت قوانین نت ‌ها و سکوت ‌ها. اساس یادگیری سلفژ دانستن ارزش زمانیِ نت ‌ها و سکوت‌ ها است. خواندن و نوشتن نت‌‌های موسیقی را که اغلب با آموزش تئوریک همراه است «سلفژ» می‌گوییم.
سلفژ تکنیکی آموزشی است برای آوا خوانی و آموزش نواک (صداها) که در آن هر نت باید با فرکانس موسیقایی خودش خوانده شود و هر نت میزان، با سیلاب خاصی که سیلاب سلفژ نامیده می‌شود، خوانده می‌شود. هفت نت دو، ر، می، فا، سل، لا، سی سیلاب هایی هستند که عملاً استفاده می‌شوند. سلفژ یک متد آموزش موسیقی است که برای آموزش زیر و بمی و خوانندگی از روی نت بکار می‌رود.
در سلفژ به سه مبحث به‌طور متناوب و جداگانه پرداخته می‌شود:
۱- صداخوانی ( به ایتالیایی cantati) ( کانتاتی )
کانتاتی یعنی خواندن صدا و فرکانس نت‌ها به‌ شکل صحیح و دقیق. در این درس، هنرجو این توانایی را پیدا می‌کند که صدای هر نت را دقیقاً آن‌گونه که هست بخواند؛ یعنی اگر نتِ «دو» به ‌همراه پیانو خوانده شود، صدایی که از حنجره‌ی فرد خارج می‌شود، دقیقاً با پیانو یکسان است. درنهایت، هنرجو در این درس توانایی خواندن انواع نت‌ها را به‌طور دقیق و در گام‌های مختلف پیدا می‌کند. همچنین در این بخش گوش هنرجو برای درک و تشخیص اصوات موسیقی تربیت می‌شود.
۲- وزن‌خوانی ( به ایتالیایی parlati ) ( پارلاتی )
همان طور که می‌دانیم موسیقیِ بدون ریتم حکم نقاشیِ بدون رنگ و قلم را دارد. به همین دلیل مطالعه‌ی انواع وزن‌ها و الگو‌های ریتمی برای هر شخص علاقمند به موسیقی بسیار مهم و ضروری است. وزن‌خوانی (پارلاتی) در واقع همان خواندن کشش نت ‌هاست. هدف این بخش از سلفژ آشنایی هنرجو با نت‌ های موسیقی (از بم‌ترین تا زیرترین در گستره صوتی- موسیقایی)، تقویت سرعت در چشم خوانی (Reading) ، درک ریتم و ریتم خوانی و تسلط وی بر اجرای نت‌های مورد نظر است.
۳- دیکته‌ی موسیقی (music dictation)
در این بخش، دیکته ریتم و دیکته صدا به‌طور متناوب کار می‌شود و هنرجو با ممارست و تمرین فراوان، توانایی نوشتن نت موسیقی ‌ای را که می‌شنود، پیدا می‌کند.

 

 

یک نظر برای این نوشته موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا