رفتن به محتوای اصلی

تفاوت تحریر ( چهچه ) و ویبره چیست؟

تفاوت تحریر ( چهچه ) و ویبره چیست؟

آیا تا بحال براتون سوال پیش اومده که خواننده های حرفه ای چرا انقدر حس دارند؟ چطور تحریر های سنتی رو در آوازشون استفاده می کنند؟ آیا تا بحال سعی کردین یاد بگیرید که چطور ویبره یا تحریر ( چهچه ) در آواز استفاده کنید؟ با ما همراه باشید تا نکاتی رو در این مورد یاد بگیرید.

ویبراسیون

ویبره یا ویبراسیون ( vibration or vibrato ) در آواز چیزی نیست جز لرزش مکرر و منظم صدا که میتواند در یک نت تولید شود. بسیاری از افراد تصور می کنند که ویبره تنها از طریق لرزش تار های صوتی ایجاد میشود که فرضیه ای اشتباه است. برای ایجاد ویبره یا همان ویبراسیون در آواز باید با کمک گرفتن از دیافراگم آن را تولید کرد و فشاری به حنجره نیاورد.

تحریر یا چهچه

تحریر یا همان چهچه در آواز یعنی شکست صدا که با لرزش صدا ( که در ویبره رخ می دهد ) تفاوت زیادی دارد. برای ایجاد ویبره نیاری به تغییر و تحول خاصی در تارهای صوتی نیست و این اتفاق از طریق دیافراگم رخ میدهد ، اما در تحریر صدا از حالت معمولی به حالت فالستو ( ُفسه ) رفته و باز به حالت معمولی باز میگردد.

برای این نوشته 4 نظر ثبت شده است

    1. سلام دوست عزیز داخل متن بالا توضیحات داده شده ویبراسیون یه حالتی مثل لرزاندن صداست یه حالتی مثل اسکاتوی سریع اما حالتی پیوسته داره چهچهه حالتی فالستو گونه داره شما یکبار بگو هاا و در حین گفتن تارهای صوتی رو باز یا هوا دار کن براحتی حالتی مثل تحریر زدن بوجود میاد و همینکار رو اگر پیوسته و با سرعت انجام بدی میشه چهچهه مثل خندیدن و هاهاها کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا